Nr konta bankowego

Parafii Trójcy Świętej w Gończycach:

76  9217  0001  0010  4173  2000  0010

Bank Spółdzielczy w Łaskarzewie

- Bóg zapłać za ofiary składane za pośrednictwem konta parafialnego!

 

Msza święte:

- w niedzielę:

7.30, 9.30, 11.30, 14.00

- w dni powszednie: 7.00, 17.00

Szczęść Boże!

MSZE ŚWIĘTE:

w niedzielę:

7.30, 9.30, 11.30, 14.00

w dzień powszedni:

7.00, 17.00

 

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA:

w trakcie każdej Mszy św.

i nabożeństw

 

Matka Boża Szkaplerzna w Gończycach

Modlitwa różańcowa czyni cuda

Modlitwa różańcowa czyni cuda

Wywiad z naszym Księdzem Proboszczem, Księdzem Kan. Janem Spólnym

 

Skąd na polskim gruncie idea Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę?

 

Wydaje mi się, że obudził nas przykład Węgier. W latach 40 ubiegłego wieku kard. Józef Mindszenty napisał, że Węgry, zdominowane wówczas przez bolszewizm, uratować może Różaniec, jeśli przynajmniej milion Węgrów, tj. 10% narodu, podejmie codzienną modlitwę za ojczyznę. W 2006 r. episkopat węgierski przypomniał te słowa - gdy kraj znalazł się w fatalnej sytuacji ekonomicznej, finansowej i społecznej. Węgrzy szybko odpowiedzieli na wezwanie, składając milion deklaracji modlitwy. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 2010 r. wybory wygrała partia Fides z Wiktorem Orbanem na czele. Do konstytucji wprowadzono preambułę zawierającą odwołanie: „Boże, błogosław Węgry”, wpisano ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zapoczątkowano również szereg reform ekonomicznych. Nie bez powodu mówi się więc o „węgierskim cudzie”.

 

Sługa Boży kard. August Hlond, którego słowa uczyniono przesłaniem KR, pouczał: „Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie zwycięstwem błogosławionej Maryi Dziewicy. Z różańcem w ręku módlcie się więc o zwycięstwo Matki Najświętszej”...

 

W trudnych momentach dziejów naszego kraju czy świata prośby zanoszone do Maryi zawsze były owocne. W roku obchodów 100-lecia objawień fatimskich figura Matki Bożej Fatimskiej w sposób szczególny przypomina, że dzieci, jak też ci, którzy razem z nimi wzięli różaniec do ręki, przyczynili się do zakończenia I wojny światowej. To jeden z wielu potwierdzonych historycznie przykładów tego, jak wielka jest moc Różańca. Ten rok będzie szczególną sposobnością do refleksji nad tym. Przed nami rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 140 rocznica objawień Maryi w Gietrzwałdzie, gdzie prosząc o odmawianie Różańca, zapewniała m.in., że dzięki modlitwie Kościół w Polsce nie będzie prześladowany. Podlasiak o. Honorat Koźmiński mówił, że jeśli Polska będzie nieustannie modlić się na różańcu, nie będzie musiała martwić się ani o bezpieczeństwo, ani o dobrobyt w narodzie.

 

Jaką wymowę ma forma odmawiania Różańca postulowana przez KR: przemarsz ulicami miasta?

 

Stanowi nawiązanie do pokutnej idei wędrowania, pielgrzymowania. Pan Bóg wysłuchuje modlitw ludzi o skruszonym sercu. Kiedy król Jan III Sobieski wyruszył pod Wiedeń, królowa zorganizowała w Krakowie olbrzymią modlitewną procesję, w którą włączyły się wszystkie stany. To również nawiązanie do biblijnego obrazu Mojżesza wznoszącego ręce w modlitwie, podczas gdy Izraelici toczyli walkę.

 

Modląc się, skupiamy się zwykle na „swoich”, bardzo konkretnych i bliskich sprawach. Potrafimy modlić się o sprawy wielkie, np. za ojczyznę?

 

Myślę, że w gruncie rzeczy w ludziach to pragnienie jest obecne. Kiedy ks. Jerzy Popiełuszko modlił się za ojczyznę, do kościoła na Żoliborzu w Warszawie zjeżdżali ludzie z całej Polski. Jako wikariusz bialskiej parafii również organizowałem takie wyjazdy. Nie było to łatwe. Wynajmowaliśmy autobus pogrzebowy. Policjanci przepuszczali nas, sądząc, że to kondukt pogrzebowy...

Stan wojenny podzielił Polaków. Ci, którzy modlili się za ojczyznę katolicką, często byli prześladowani. Ale modlitwa za ojczyznę przetrwała: w wielu kościołach była zanoszona - słowami ks. Piotra Skargi - bez przerwy. Omadlanie spraw wykraczających poza problemy osobiste i rodzinne to kwestia poczucia odpowiedzialności za sprawy wielkie. Ludzi wielkiej wiary winno cechować spojrzenie na dużo większy obszar niż sprawy swoje i rodziny: na naród i Kościół.

 

Jakie doświadczenie modlitwy mają wierni parafii Gończyce?

 

Do Krucjaty Różańcowej przystąpiło 780 parafian - wszyscy codziennie odmawiają dziesiątek różańca. Jeździmy na Msze św. krucjatowe i na czuwania na Jasnej Górze. Rozmodlenia parafii dowodzi istnienie 52 kółek różańcowych. Dzięki modlitwie, pielgrzymkom na Jasną Górę doświadczamy opieki Bożej. Bardzo szybko powstał kościół. Uniknęliśmy wielu niebezpieczeństw. Modlitwa różańcowa ocala małżeństwa i rodziny. Moi parafianie wiedzą, że najpotężniejszą pomocą jest trzymanie się ręki Matki Bożej - przez Różaniec - przed Panem Jezusem.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Echo Katolickie 4/2017

10 lutego 2018

PARAFIA TRÓJCY ŚWIĘTEJ W GOŃCZYCACH

Gończyce 57A

08-460 Sobolew

tel: 25 6833415kancelaria@parafia-gonczyce.pl

Copyright 2018 Parafia Trójcy Świętej w Gończycach. Wszelkie prawa zastrzeżone.